جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش نصب ایزوگام

نصب ایزوگام مقوله مهمی است و اگر مراحل آن درست انجام نشود، این عایق بسیار زودتر از حد معمول، عملکردش را از دست می دهد. وقتی همکاران ما برای تعمیر ایزوگام مراجعه می کنند، معمولا مشخص می شود که علت خرابی این عایق، نصب نادرست و غیر اصولی آن است. زیرسازی، آماده سازی محیط، متریال مورد استفاده، کامل شدن همه مراحل و موارد بسیار دیگری، در نصب و اجرای ایزوگام اهمیت دارند.

اگرچه موضوع مطلب پیش رو آموزش نصب ایزوگام است، اما باید بدانید که تنها با یک آموزش مقدماتی، نمی توانید این عایق رطوبتی را به شکل درست و بدون ایراد نصب کنید. بهتر است برای ایزوگام پشت بام یا هر سطح دیگری از همکاران مجرب ما در شرکت گام گستر کمک بگیرید.  

آموزش نصب ایزوگام

ابزار مورد نیاز برای نصب ایزوگام

اجرای ایزوگام و هرنوع عایق حرارتی دیگری نیاز به تجهیزات و ابزار مخصوص دارد. تا حد زیادی بستگی به نصاب دارد که از چه تجهیزاتی برای این کار استفاده کند. اما در حالت کلی، برای نصب و ایزوگام در سطوح مختلف، نیاز به ابزار و مواد زیر می باشد:

 • کپسول گاز مایع
 • مشعل (تک ‌شعله یا چند شعله)
 • کمچه و ماله
 • تیغ موکت‌بری فلزی (کاتر)
 • فندک جرقه ‌ای
 • کپسول آتش‌ نشانی
 • طناب و قرقره جهت انتقال رول‌ های ایزوگام
 • لباس ضد گرما
 • تجهیزات ایمنی (کلاه ایمنی، عینک محافظ، دستکش نسوز، کفش کف ‌صاف و…)
 • تیغه پلاستیکی دسته ‌دار
 • جارو

مراحل نصب و اجرای ایزوگام

نصاب های نمایندگی مجاز ایزوگام برای نصب و اجرای این عایق در پشت بام و دیگر سطوح، به ترتیب زیر عمل می کنند:

شیب‌ بندی

اولین مرحله نصب ایزوگام، شیب بندی است. سطحی که قرار است ایزوگام شود، باید طوری شیب بندی شود که آب به سمت آبروهای تعبیه شده جریان پیدا کند. آب به هیچ وجه نباید روی سطح راکد بماند چون ممکن است باعث نشتی رطوبت به داخل شود. همچنین نقاط اوج و صفر شیب ‌بندی باید با توجه به شکل هندسی و مساحت سطح و تعداد و محل قرارگیری آبروها تعیین شوند که این کار نیاز به مهارت ویژه ای دارد. در این مرحله همچنین باید فرایند ماهیچه ‌کشی زاویه‌ ها و گوشه‌ های ۹۰ درجه به درستی انجام شود.

آماده ‌سازی سطح زیرکار (زیرسازی)

در گام دوم برای نصب ایزوگام، نصاب باید سطح زیرین کار را آماده کند. سطح پشت بام یا دیوار باید کاملا یکدست و یکپارچه باشد و هیچ گونه ترک خوردگی یا شکافی نداشته باشد. ترک خوردگی ها در این مرحله پر می شوند تا لایه های ایزوگام راحت تر نصب شوند و عملکرد بهتری داشته باشند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ایزوگام بر روی سطوح لیز مانند سرامیک یا پوشش ‌های فلزی، چسبندگی مطلوبی نخواهد داشت.

از طرفی اگر ایزوگام قبلی هنوز روی سطح باشد، باید ضمن کندن ایزوگام کهنه، سطح را برای نصب عایق جدید آماده کرد. گاهی در این مرحله نصب  و اجرای ایزوگام، نیاز به انجام اقداماتی همچون قیرپاشی و … می باشد. توجه داشته باشید که سطح زیرکار باید تمیز، خشک و عاری از گرد و غبار، زنگار، خزه، روغن و نفت، سنگریزه و سایر آلودگی‌ها باشد.

مراحل نصب و اجرای ایزوگام

نصب رول‌های ایزوگام

در آخرین مرحله نصب ایزوگام، رول ها برای نصب آماده می شوند. آنچه در این مرحله اهمیت دارد، رعایت فاصله همپوشانی مناسب (حدود ۱۰ سانتیمتر) است. روال کار به این ترتیب است که اول سطح مورد نظر با فواصل ۹۰ سانتیمتری نشانه ‌گذاری می ‌شود. سپس رول ‌های ایزوگام به اندازه مورد نیاز بریده می ‌شوند. در ادامه روند اجرای ایزوگام، نصاب مشعل را روشن نموده و شعله آن را تنظیم می ‌کند.

معمولا اول محل ناودان ها را ایزوگام می کنند. برای این منظور، سطح با قیر پوشانده شده و قیرها با مشعل ذوب می شوند. سپس رول‌های ایزوگام با دقت روی سطح چسبانده می ‌شوند. در انتها باید انتهای رول‌ ها توسط ماله به سطح کار جوش داده شود.

نحوه اجرای ایزوگام ناودان

محیط اطراف ناودان از لحاظ عایق کاری به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان اهمیت بسیار زیادی دارد، اما ایزوگامی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع همان ایزوگام های پلیمری و دمیده هستند که برای سطوح دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند؛ بنابراین آنچه که در مورد ایزوگام ناودان اهمیت دارد، در واقع نحوه ی نصب ایزوگام در این قسمت است که در این بخش به این موضوع مهم می پردازیم.

توجه داشته باشید که پیش از نصب ایزوگام در اطراف ناودان، حتما باید یک یا دو لایه ایزوگام اولیه در این قسمت نصب شود. از آنجایی که تنها راه خروج آب از پشت بام، ناودان ها هستند، همواره شیب پشت بام به نوعی تنظیم می شود که تمامی آب های ناشی از بارندگی، به سمت ناودان ها هدایت شوند و به این ترتیب آب بتواند از سطح پشت بام خارج شود. بنابراین در اجرای ایزوگام ناودان نیز باید توجه شود که لایه های ایزوگام موازی با مسیر شیب نصب شوند و مسیر هدایت آب به سمت ناودان ها دچار انحراف نشود.

مجموعه ی گام گستر جهت نصب ایزوگام در سطوح مختلف از جمله عایق کاری اطراف ناودان، از ماهرترین ایزوگام کارهای تهران و کرج استفاده می کند تا عایق کاری انجام شده دارای بالاترین کیفیت بوده و قیمتی مقرون به صرفه داشته باشد. شما عزیزان نیز جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید با شماره های ثبت شده در سایت این شرکت، تماس حاصل فرمایید.

فیلم آموزش نصب ایزوگام

همانطور که ملاحظه کردید، نصب ایزوگام در چند مرحله انجام می شود و هریک از این مراحل، خود از بخش های دیگری هم تشکیل شده اند. مجددا تاکید می کنیم که شما به عنوان یک فرد عادی، شرایط و تجهیزات اجرای ایزوگام را در اختیار ندارید و باید برای این منظور از نصاب های حرفه ای کمک بگیرید.

با این وجود، تماشای فیلم آموزش نصب ایزوگام به شما کمک می کند که بیشتر با مراحل آن و جزئیات این فرایند آشنا شوید. در این فیلم از ابتدایی ترین مراحل تا آخرین بخش های نصب و اجرای ایزوگام را مشاهده می کنید.

3.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *