افزایش طول عمر ایزوگام

در میان عایق های رطوبتی که برای عایق بندی ساختمان و انواع سطوح به کار برده می شود، ایزوگام محبوب ترین نوع است. اگرچه طول عمر این عایق در مقایسه با قیرگونی پشت بام و … بیشتر است، اما پس از مدتی روند فرسودگی آن شروع می شود.

ایزوگام همواره در معرض تابش نور آفتاب و بارندگی برف و باران قرار دارد و به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی آن بالاست. وجود اشیاء تیز و اجسام سنگین هم روند فرسایشی این عایق را تسریع می کند. با این حال روشهایی برای افزایش طول عمر ایزوگام وجود دارد. در ادامه با کارشناسان شرکت گام گستر همراه شوید تا کاربردی ترین ترفندها و روشها را برای افزایش عمر ایزوگام بشناسید.

افزایش طول عمر ایزوگام

عوامل تاثیرگذار بر افزایش عمر ایزوگام

کیفیت ایزوگام

مهم ترین فاکتور تعیین کننده عمر کاری ایزوگام، کیفیت ساخت آن است. هرچه کیفیت مواد و متریال به کار رفته در ساختار ایزوگام بالاتر باشد، مدت زمان بیشتری می توان از این عایق استفاده کرد.

سازگاری ایزوگام با اقلیم و آب و هوا

اگر ایزوگام مورد استفاده با آب و هوا و اقلیم منطقه سازگاری و تناسب نداشته باشد، بسیار زودتر از حالت طبیعی در سراشیبی خرابی و فرسودگی می افتد. بنابراین برای افزایش طول عمر ایزوگام بهتر است نمونه هایی را انتخاب کنید که مناسب آب و هوای محل زندگی شما هستند.

شرایط نصب ایزوگام

فاکتور تاثیرگذار دیگر در افزایش عمر ایزوگام، شرایط نصب آن است. نصب ایزوگام بهتر است در روزهای گرم و آفتابی انجام شود تا سطح مورد نظر فاقد هرگونه رطوبت باشد. قبل از اجرای ایزوگام باید فرایند زیرسازی به درستی و بدون هیچ نقص و ایرادی انجام شود تا لایه ها به بهترین شکل نصب شوند. در مجموع بهتر است نصاب ایزوگام نسبت به اجرای این عایق بندی اقدام کند تا همه مراحل به شکل درست و بی نقص انجام شوند.

نگهداری صحیح

یکی دیگر از مهمترین عوامل اثرگذار در طول عمر ایزوگام، نگهداری درست پس از اجرای آن است. به هیچ عنوان اجازه ندهید که اشیای نوک تیز با ایزوگام برخورد داشته باشند. قرار گرفتن اجسام سنگین بر روی عایق سبب آسیب رسیدن به آن شده و به مرور، لایه ها دیگر عملکرد درست قبل را نخواهند داشت. برای قرارگیری اجسامی مثل پایه کولر و … هم بهتر است که از پایه های مخصوص استفاده کنید.

اقداماتی برای افزایش عمر مفید ایزوگام

برای افزایش عمر ایزوگام، بد نیست که اقدامات زیر را انجام دهید:

  • اقداماتی همچون زیرسازی، تنظیم شیب و … باید به صورت کامل و با دقت انجام شوند.
  • برای نصب و اجرای ایزوگام تنها از نصاب های حرفه ای و باتجربه کمک بگیرید.
  • ترجیحا از مرغوب ترین نوع ایزوگام استفاده کنید و برندهای معتبر و شناخته شده را خریداری نمایید.

چه چیزی ایزوگام را خراب می کند؟

حالا که با روشهای افزایش عمر ایزوگام آشنا شدید، بد نیست بدانید که چه عواملی موجب خرابی این عایق و کاهش عمر مفید آن می شوند. نصب نادرست، مهم ترین عاملی است که موجب خرابی ایزوگام و کنده شدن لایه های آن می شود. اگر کولر نشتی داشته باشد و به صورت مداوم روی فویل و لایه های ایزوگام آب بریزد، عمر لایه ها کاهش پیدا می کند.

وارد شدن ضربه، ایجاد سوراخ و پاره شدن لایه ها و قرار دادن اجسام سنگین بر روی آن هم دیگر دلایل خرابی ایزوگام به شمار می روند. در چنین شرایطی باید به فکر تعمیر ایزوگام باشید. البته گاهی لایه ها به طور کامل از بین می روند و راهی جز کندن ایزوگام قدیمی و جایگزن کردن ایزوگام جدید نیست.

عمر مفید ایزوگام چقدر است؟

اگرچه امکان افزایش عمر ایزوگام وجود دارد، اما مدت زمان کارکرد این عایق مشخص است. اگر نصب ایزوگام به درستی انجام شده و از آن به خوبی نگهداری شود، می تواند بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال به خوبی کار ایزولاسیون را انجام دهد.

بنابراین می توان گفت که عمر مفید ایزوگام، چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. شرایط محیطی، نوع ایزوگام و مراقبت های بعد از نصب تعیین می کنند که عایق رطوبتی پشت بام منزل یا محل کار شما ۱۰ سال عمر کند یا ایزولاسیون را تا ۱۵ سال بدون هیچ ایرادی انجام دهد.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *