جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

سوالات متداول در مورد ایزوگام

قبل از خرید ایزوگام سوال های زیادی پیش می آید که ما در این مقاله به سوالات متداول ایزوگام می پردازیم.

سوالات متداول در مورد ایزوگام

کیفیت یک ایزوگام به مواد اولیه آن وابسته است.گاهی وقت ها برخی از شرکت های تولید ایزوگام به مواد اولیه پودری اضافه می کنند که باعث زیاد شدن وزن ایزوگام و از طرفی پایین امدن کیفیت و دوام آن می شود. همچنین ایزوگامی بهترین کیفیت را دارد که از قیر خالص تولید شده باشد.

اجرا و نصب ایزوگام در شرایط مختلف اب و هوایی مقدور نمی باشد. بهترین زمان و شرایط برای نصب و اجرای یک ایزوگام زمانی است که رطوبت هوا به حداقل خودش رسیده و محل نصب ایزوگام کاملا خشک باشد. اگر رطوبت در بستر وجود داشته باشد، بعد از نصب و اجرای ایزوگام باعث باد کردن و تاول زدن ایزوگام می شود.

یکی از مهم ترین سوالات کاربران، درباره طول عمر ایزوگام است. امروزه عده زیادی برای عایق کردن ساختمان ها از ایزوگام استفاده می کنند. عمر ایزوگام به عامل های زیادی بستگی دارد که در زیر به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

 • نصاب ماهر که مهم ترین عامل است
 • کیفیت ایزوگام
 • روش نصب عایق رطوبتی
 • زیرکاری مناسب
 • مراقبت و نگهداری صحیح از ایزوگام
 • محیط اطراف یک ایزوگام
 • استفاده ایزوگام متناسب با محل مورد توجه

یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای تشخیص یک ایزوگام خوب و با کیفیت داشتن علامت استاندارد می باشد، پس هنگام خرید به علامت استاندارد یک ایزوگام توجه کنید زیرا ایزوگام های بدون علامت هم در بازار وجود دارند.

یکی دیگر از سوالات متداول ایزوگام نحوه نگهداری از ایزوگام است. محلی که ایزوگام ها در آن نگهداری می شوند نباید با گرمای مستقیم یا شعله ارتباط داشته باشد همچنین چراغ های استفاده شده در محل نگهداری عایق رطوبتی باید حباب دار باشد تا در صورتی که چراغ شکست،جرقه ها به ایزوگام نرسد.موقع حمل و نقل ایزوگام،انها را باید به صورت عمود چید در غیر این صورت تغییر شکل می دهد.

راه های بسیاری برای مشخص کردن ایزوگام اصل از تقلبی وجود دارد. عایق رطوبتی تقلبی در مواردی مانند وزن رول ایزوگام،تک لایه یا دو لایه بودن، روکش آلومینیومی و بیرون ایزوگام بسیار به نوع اصلی شبیه است به طوری که تشخیص آن ها از یکدیگر تا حدی سخت و دارای مشکل می باشد.

یکی از راه های تشخیص و بهترین راه، شماره ثبت محصول اصلی است که می توان ان را با ایزوگامی که قرار است خریداری شود، تطبیق داد. همچنین ایزوگام اصل بوی ناخوشایند نداشته و در تماس با دست،سطح دست را سیاه نمی کند.

یک عایق رطوبتی به طور متوسط پانزده سال عمر می کند.

نصب چند دست ایزوگام، یکی از سوالات متداول ایزوگام است که بسیار پرسیده می شود. در مناطقی مانند شمال کشور که رطوبت و بارندگی بسیار است توصیه می شود حداقل دو دست ایزوگام عمود بر هم نصب و اجرا شود.در دیگر مناطق در صورتی که شیب بام کمتر از پنج درصد باشد یک دست ایزوگام کافی است.

وزن هر رول ده متری یک عایق رطوبتی بین چهل تا چهل و دو کیلوگرم می باشد.

بدترین نصاب عایق رطوبتی فردی می باشد که می خواهد در مصرف کپسول صرفه جویی کند و سریعتر کار را پیش ببرد،به همین دلیل شصت درصد ایزوگام را روی سطح مورد نظر پهن می کند و فقط چهل درصد دیگرش را با شعله کپسول به سطح مورد نظر می چسبد.

برای منطقه های سردسیر کشور استفاده از ایزوگام مقاوم در برابر سرما BPE و برای منطقه های متعدل و گرمسیر  استفاده از عایق رطوبتی نوع BOF و BPP توصیه می شود.

سیمان نباید دانه درشت باشد و با یک ماله باید ان را صاف کرد. همچنین باید از بتن و سیمان شسته شده در زیر کار استفاده کرد به همین خاطر باید دو سه مرتبه سیمان یا بتن را خیس کرد،جارو زد و تمیز کرد.قبل از نصب ایزوگام از واکس قیر استفاده می شود تا باعث بهبود کیفیت و طول عمر بیشتر ایزوگام شود.

 محل هایی که شکست هندسی و تغییر زاویه دارند، نقاط بحرانی نصب ایزوگلم می باشند که احتمال نشت نیز دارند. این محل ها عبارتند از کنج دیوار، ستون در پشت بام،محل کفشور ها و…

مهم ترین سوال در بین سوالات متداول ایزوگام ، عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت عایق رطوبتی می باشد که یکی از این عوامل، مواد اولیه آن می باشد. ایزوگامی که از مواد پلیمری ساخته شده است گران تر از دیگر عایق رطوبتی ها می باشد. یکی دیگر از عواملی که روی قیمت ایزوگام تاثیر می گذارد ضمانت نامه ان می باشد.

ایزوگام ها تنها عایق رطوبت می باشند و مانع خروج گرما یا سرما از ساختمان نمی شوند و عایق حرارتی به شمار نمی روند.

ایزوگامی که بدون روکش باشد ضد اشعه UV نیست.اگر یک ایزوگام دارای روکشی از جنس فویل آلومینیومی یا گرانول باشد می تواند نور خورشید را بازتاب دهد و از گرم شدن بسیار قیر در عایق رطوبتی جلوگیری کند.

رنگ اگر بر روی عایق رطوبتی ریخته شود مشکلی ایجاد نمیکند اما اگر زیر کار ایزوگام قبل از نصب رنگ باشد باید رنگ را سوزاند و از بین برد.همچنین ریختن تینر و نفت بر روی ایزوگام باعث خراب شدن آن می شود.

سوالات بالا یک سری از سوالات متداول ایزوگام است و از دیگر سوالات متداول می توان به سوال های زیر نیز اشاره کرد:

 • ایا ایزوگام بهتر از قیرگونی می باشد؟
 • در تمامی سطوح میتوان از ایزوگام استفاده کرد؟
 • میتوان روی ایزوگام قدیمی،ایزوگامی جدید نصب کرد؟
 • راه رفتن روی عایق رطوبتی مشکلی ایجاد می کند؟
 • افتادن زغال بر روی ایزوگام باعث ایجاد مشکل می شود؟
 • ایزوگام با گرمای هوا ذوب میشود یا خیر؟
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *